30.09.2017

Yapay Sinir Ağlarının Yararları ve Sakıncaları

Günümüzde sürekli olarak gündemde olan yapay zeka konusunda büyük bir tedirginlik hakim. Neler yapabiliriz yapay zeka teknolojisi ile gibi bir soru aklımıza geldiğinde bu sorunun cevabının herşeyi olması gerçektende ürkütücü. Bundan dolayı bu konu ile ilgili ülkeler arası birbirlerini uyarma son dönemde haberlerde sıkça gördüğümüz bir durum haline geldi. Peki bir de maddeler halinde yapay sinir ağlarının yararları ve sakıncalarını inceleyelim.

Yapay sinir ağlarının en büyük üstünlükleri, öğrenme kabiliyeti olması ve farklı öğrenme algoritmaları ile öğrenme metodolojisini değiştirebilmemizdir. Sakıncaları arasında ise, yapılan işin analiz edilememesi ve öğrenebilme algoritmalarının sonucunda makinenin öğrenememe riski yapay sinir ağlarında kritik noktadır.

Yapay sinir ağlarının yararları:

  • Girilen bilgiler veri tabanında değil, ağın tamamında yer alır ve bu şekilde saklanır. Bundan dolayı hiçbir zaman veri kaybı sorun teşkil etmez. Verinin kaybolması durumunda ağın yapısı veya öğrenme yeteneğini kaybetmezler.
  • Ağ yapısı içerisinde eksik bilgi olması halinde bile ağ bir çıktı üretir. Eksik bilgiden kaynaklı öğrenme özelliğini kaybetmez.
  • Ağ topolojisi içerisinde tanımlanan hücreler içerisinden bir veya birkaç hücrenin çalışmama durumu ağın genel yapısını etkilemez. Öğrenme sürecine devam eder ve karşı bir çıktı üretir.
  • Öğrenme sürecini tamamlayan sinirsel ağ benzer bir olay karşısında daha önceden öğrenmiş olduğu özellikleri kullanabilir. Benzer durumlarda doğru sonuçlar üretebilir.
  • Sayısal gücünün yüksek olmasından kaynaklı bir veya birden fazla işlemi aynı anda yapabilme yetisine sahiptirler.

Yapay sinir ağlarının sakıncaları:

  • Yapay sinir ağları öğrenebilme yetisine ve veri işleme gibi özellikleri kullanılan donanıma bağlıdır. Yapılan işlemin gücü ve hızı kullanılan donanım ile paraleldir.
  • Yapay sinir ağlarının en önemli sorunu ağın davranışlarının açıklanamamasıdır. Öğrenme sürecini analiz edebilmek mümkün değildir. Öğrenme sürecini tamamlasa bile bu öğrenme sürecinden sonraki verdiği doğru cevapları neye göre verdiği bilinemez.
  • Ağın eğitim süresi bir dezavantajdır. Çünkü ağın bir problemi kavrama ve öğrenme süresinin ne kadar süreceğini daha öncesinden bilemeyiz.
  • Yapay sinir ağları entegrasyon anlamında zorluklar oluşturur. Farklı sistemlerle entegre olması tahmin edilenden daha zordur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder