25.09.2017

Yapay Sinir Ağlarının Genel Kullanım ve Uygulama Alanları

Günümüzde yapay sinir ağları hızla gelişmektedir. Sadece tek bir alana hizmet etmeyen yapay sinir ağları birçok alanda geliştirilmeye devam etmektedir. Yapay sinir ağları ileri beslemeli ağlar ve geri beslemeli ağlar olmak üzere iki temel üzerine konumlandırılmıştır. Özellikleri arasında bilgiyi sınıflama ve bilgiyi yorumlama gibi problem çözümlerinde kullanılmak üzere odaklandırılmıştır.

Kullanımı ilk olarak tekrarı olan işler arasında olsa da, zaman ilerledikçe bilgiye anlam katmak ve var olan bilgiden sonuç çıkarmak şu an gelinen son durumdur.

Yapay sinir ağlarının genel anlamda kullanıldığı alanlara bakmamız gerekirse;
 • Sistem modelleme
 • Ses tanıma
 • Parmak izi tanıma
 • Meteoroloji yorumlama
 • Denetim
 • Kalp fonksiyonları izleme, tanıma yorumlama gibi fizyolojik işaretler

Bu maddeler şu an günlük hayatımızda var olan fakat bizim farkına bile varmadığımız maddeler. Yapay sinir ağları bu maddeler dışında da her türlü bilgiyi okuma, tanıma ve yorumlama yetisine sahiptir. İş hayatı, ileride ele alacağımız bankacılık ve finans, endüstri ve eğitim gibi alanlarda bulanık veya var olan basit yöntemler ile çözülemeyen problemlerin çözümünde ya da doğrusal olmayan her türlü sistemde rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Yapay sinir ağların uygulama alanlarını ele almamız gerekirse, birçoğunda aşağıdaki maddelerden herhangi birine girdiğini görebiliriz.
 • Öngörü
 • Sınıflandırma
 • Veri kavramlaştırması
 • Veri birleştirmesi
 • Veri süzülmesi

Her bir uygulama ağında farklı türde sorular mevcuttur ve çözümü tek bir sınıflandırma üzerinden gitmek doğru olmaz. Bundan dolayı farklı türde olan sorunları çözmek için üst tarafta sıraladığım maddelerden bir veya birden fazla alana dokunmaktadır. Tüm uygulama alanlarını ele aldığımız zaman en çok ileri beslemeli geri yayılımlı ağ en çok kullanılan ağ yapısıdır.

Uygulama alanlarını ele aldığımızda sinir ağları endüstriyel uygulamalar için kullanılmaktadır. Endüstriyel alanda daha çok kalitenin geliştirilmesinde daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yapay sinir ağları dil işleme üzerine çok büyük araştırmalar süregelmektedir. Günümüzde Google firması translate.google.com üzerinde yapay zeka teknolojisi kullanmaya başladığını duyurdu ve çeviri olarak büyük bir oranda artış sağlamıştır. Metni çevirme, otomatik dili algılayıp çevirme, sesle kumanda edebilme ve doğal dil işlemleri hızla ilerlemeye devam etmektedir.

Ulaştırma ve havacılık uygulamaları alanında da faaliyet göstermektedir. Birçok araba firması yapay zeka ile fren sistemi denetimi, mühendislikten kaynaklı hataları tespit etme ve çözümleme, süspansiyon sistemlerinde kullanılmaya başlamıştır. Araştırmalar neticesinde umut verici sonuçlar elde edildiğini başta Ford firması olmak üzere birçok üretici firması tarafından dile getirilmiştir. Aynı zamanda NASA’da uzay mekiği yolculuklarında manevra denetimi için yapay sinir ağları çalışmaları yapılmaya devam etmektedir.

Finans, borsa ve kredi kartı uygulamalarında da kullanılmaktadır. Araştırılmaya devam eden projeler banka işlemleri, kredi kartı şirketleri ve ticari borç kuruluşlarının kararlarında, tüm bu süreçlerin öğrenilmesi ve istatistiksel eğilimlerin olması gerekmektedir.

Bir diğer uygulama alanı tıp ve biomedikal alanlar üzerindedir. Bu alan yapay zekanın ilk denenen ve başarılı şekilde sonuçlar almasına neden olan uygulama alanıdır. Özellikle hastaların ilaçlara karşı tepkilerini incelemede ve kanser hastalıklarında yapay sinir ağları kullanılmaktadır.

Son olarak iletişim sanayi uygulama alanlarında da araştırmalar ve kullanımlar başlamıştır. Telefon hatlarının güncellenmesi ve hatlarda olabilecek yankıların giderilmesi gibi temel sorunlar üzerinde kullanılmaya başlamıştır. Veri sıkıştırma işlerinde de yapay sinir ağları ile çözümler üretme süreci halen devam etmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder