Yapay Zeka ile Doğal Zekanın Karşılaştırılması

Yapılan çalışmalar kapsamında incelenmesi gereken bir diğer konuda doğal zeka ile yapay zekanın kıyaslanmasıdır.

Zaman içerisinde öğrenilen bilgiler doğal zeka içerisinde unutulabilir. Yapay zeka da ise bu bilgiler makine içerisinde tutulduğu için bilgilerin unutulması veya silinmesi söz konusu değildir.

Doğal zeka da bilginin aktarımı zaman alır. Bir zaman sonucunda o bilgiyi edinebilir. Doğal zeka geçen zamanda bile tam anlamıyla o bilgiye ulaşmış değildir. Yapay zeka tarafından bakacak olursak, bilgiler makineler arası yapıldığı için, aktarım makineden makineye yapıldığı için çok daha kısa sürelidir. Bilgiyi doğal zekada olduğu gibi tam almama gibi bir durum yapay zekada söz konusu değildir.

Bilgiyi edinme gibi, tecrübe, deneyim ve uzmanlaşma kazanması doğal zekaya göre çok daha kısa sürede yazılan algoritmanın efektif olması sayesinde sağlanabilir. Zaman anlamında doğal zekayla kıyaslanamayacak kadar fark vardır.

Doğal zeka, bir olay ile karşı karşıya kaldığında ilk vermiş olduğu tepkiyi bir sonrakinde vermeyebilir. Oluşan olay aynı olsa bile ruhsal durumundan kaynaklı farklılıklar ile karşılaşılabilir. Yapay zekada ruhsal bir durum olmayacağından bir olay için vereceği tepkiler sabitlik gösterir. Zaman içerisinde öğretilmeyen bir hareket sergileyemez.

Hiç karşılaşılmayan bir olayda doğal zeka geçmişten edindiği tecrübeler ile çözüm üretebilir. Doğal zekanın deneyimlerini hemen kullanabilmesi en önemli avantajlardan biridir. Yapay zekada ise sembolik girdiler ile oluşan olayı benzetmeye çalışır. Benzetemediği noktada vereceği tepki çok alakasızda olabilir.

Doğal zekada yaratıcılık kavramından söz edebiliriz. Yaratıcı düşünceler ile farklı yaklaşımlar gösterebilir, konulara farklı açılardan yaklaşabilir. Yapay zekada öğretilmeyen hiçbir şeyi alamazsınız. Yapay zekada yaratıcılıktan bahsedemeyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir