Genel Anlamda Chatbot ve Bankacılık

Bankacılık sektöründe müşteri deneyiminin artması, hızla gelişen teknolojiler, bankacılık ürünlerinin artması ve her geçen zamanda yeni kanalların çıkmasından kaynaklı olarak iş yükünde gözle görülür düzeyde bir artış meydana gelmiştir. Bu neden ile bankacılık sektöründe artan bu iş yükünü minimum seviyelere indirmek için çeşitli araştırma geliştirme çalışmaları yapılmıştır ve halen yapılmaya devam etmektedir.

Bankacılık uygulamalarının artmasından kaynaklı olarak her artan uygulama katmanında hizmet verebilmek adına insan gücüne ihtiyaç duyulmuştur. Örneğin, bir müşteri kredi çekmek istediği zaman en az dört farklı kanaldan bunu gerçekleştirebilmektedir. Her bir kanalda müşterinin isteğine karşılık verebilmek için bir banka çalışanı bulunmaktadır. Bunun bankaya maliyeti vermiş olduğu krediden kazanacağı miktarı bir hayli düşürmektedir.

Bu sorunlara çözüm bulabilmek için bankacılık sektöründe araştırma geliştirme çalışmaları ilk aşamada tekrarlı olan işlerin banka çalışanı değil sistemler tarafından nasıl yapılabileceği yönünde gerçekleşmiştir. Bununla beraber müşterinin kullanmış olduğu dil nasıl anlaşılır ve buna bankacılık dili ile nasıl yanıt verilir konuları üzerinde durulmuştur. Planlanan çalışmanın en son aşamasında tekrarlı işler dışında bu sisteme nasıl akıl koyabiliriz, bizler gibi sistemler düşünüp bankayı zarara sokmayacak şekilde müşterilere nasıl cevap verir soruları olmuştur.

Tüm bu konular dahilinde günümüz trend teknolojisi olan yapay zeka teknolojisini kullanarak yapay botlar geliştirilmeye başlanmış oldu. Gelişen bu yapay botların mesajlaşma yolu ile kullanılan botlara chatbot adı verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir